Wyposażenie każdego pomieszczenia ma na celu usystematyzowanie, katalogowanie, prezentację danych grup towarowych. Odpowiednio dobrane elementy ułatwiają segregację, mają również wpływ na funkcjonalność pomieszczeń. W miejscach, w których warto zadbać o porządek i ład, nigdy nie brakuje przestrzeni, tym bardziej, kiedy każdy jej fragment musi zostać odpowiednio wykorzystany. W garażach, czyli pomieszczeniach z określonym przeznaczeniem, duży wpływ na układ ma dobór odpowiedniego wyposażenia. Regał do garażu musi zatem spełniać kilka określonych funkcji.

Czy powinien się charakteryzować regał do garażu?

Regały do garażu (https://www.e-regaly.pl/) powinny być przede wszystkim:

  • dopasowane wielkością do powierzchni pomieszczeń. Z racji ograniczonej powierzchni czy zabudowy przyściennej, każdy element powinien być mocowany do ścian, sufitów bądź podłóg
  • wytrzymałe, z racji przechowywanych przedmiotów czy narzędzi. Określa to dopuszczalna masa całkowita regałów i poszczególnych półek
  • zbudowane w taki sposób, aby możliwa była segregacja i przechowywanie różnych grup przedmiotów. 

W garażach najczęściej stosuje się regały metalowe, jak i drewniane szafy, półki na narzędzia i klucze, czy stoły robocze.

Rodzaje regałów garażowych

Z punktu widzenia rodzajów regałów, jakie można zastosować w pomieszczeniach typu garaż, wyróżnia się przede wszystkim małe pojedyncze regały, bądź elementy kompaktowe, które łatwo można montować wokół ścian.

Najczęściej wykorzystywane będą zatem regały, których zastosowanie wydaje się być najbardziej funkcjonalne w tego typu pomieszczeniach:

  • pojedyncze regały metalowe – o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, będą służyć do składowania przedmiotów o średnich i większych gabarytach. Dzięki różnemu dopasowaniu i łatwości montażu przy ścianach, sprawdzą się zarówno w małych jak i większych pomieszczeniach
  • systemy regałowe – to regały o takiej samej konstrukcji co pojedynczy element, jednak ich zaletą jest możliwość dowolnej konfiguracji, dzięki czemu możliwa jest zabudowa całych ścian.

Umożliwia przechowywanie takich samych gabarytów, co regał pojedynczy, dodatkowo, można je konfigurować w taki sposób, aby dopasować elementy do przechowywanych narzędzi.

  • szafy na narzędzia – to równie często wykorzystywany element zabudowy. Dzięki dostosowanym i regulowanym półkom, systematyzuje dany typ narzędzia i ułatwi jego segregację
  • stoły robocze i zawieszki na klucze – to podstawowy element wyposażenia każdego pasjonata mechaniki. Stanowi również podstawowy zespół roboczy, tworząc przestrzeń dla najważniejszych prac w garażu.
Samochód zdjęcie utworzone przez aleksandarlittlewolf - pl.freepik.com